
Fra filmen PLUG & PRAY
Bergen internasjonale filmfestival (BIFF) inviterer til gratis heldags dokumentarfilmfestival for videregående skoler i Hordaland.
Vi arrangerer en egen realfaglig dag på Vilvite med fokus på vitenskapsmenn, i tillegg til realfaglig dag på Bergen kino.
Mer enn halvparten av jordens befolkning bor i byer. Byer er vår sivilisasjons ypperste maktdemonstrasjon. Blandingen av mennesker, kreativitet og ingeniørkunst overgår alt menneskeheten har kokt i hop før. Samtidig er byer selvmotsigelser som ”spiser sine egne barn”; de er ikke selvforsynte, de knuser folk i anonymitet og kan forveksles med asfaltørkener. Vi ser på hvilke utfordringer og løsninger store byer har.
Last ned studieark til tema urbanisme her.
Antanas Mockus er den eksentriske borgermesteren som forandret sitt elskede Bogotá ved å endre innbyggerne istedenfor byen. ”Hvorfor tar vi ikke vare på hverandre og byen vår?”, spurte han. Filmen viser oss hvordan Mockus, og etterfølgeren Peñalosa, endret ”verdens farligste by” til en grønn og sprudlende metropol.
Kongens by. Hva er det som gjør Køben til Køben? Hva gjør byer til det de er? Filmen drømmer rundt hva København har vært, er og kan bli, og om byer former mennesker eller om det er menneskene som former byen. Ettertenksom, vakker og eksperimentell.
Vik Muniz er en anerkjent brasiliansk fotokunstner som bor i New York. Vi følger ham tilbake til Brasil og verdens største søppelfylling i Rio de Janeiro. Der vil Muniz portrettere og hylle de som arbeider med å resirkulere avfall. Hva skjer når kunstens champagnedrikkende stjerner møter resultatene av sin egen livsstil?
Hva er demokrati? Er det du og jeg som bestemmer hva som er best for oss? Eller er det mektige bedrifter med penger i bøtter og spann som kjøper alt de peker på, inkludert politikere? Vi ser på hva som får verden til å gå rundt, hvem som oljer maskineriet og hvem som kaster sand i drivverket.
Last ned studieark til tema demokrati her.
På begynnelsen av 90-tallet var Bogotá en av de voldeligste og mest korrupte byene i verden. I løpet av de neste ti årene omformet de visjonære ordførerne Antanas Mockus og Enrique Peñalosa Colombias hovedstad til en moderne og trygg storby, helt uavhengige av de politiske partiene. Mockus snudde opp ned på folks tankesett og Peñalosa revolusjonerte byens infrastruktur.
Jack Abramoff er symbolet på alt som er galt med lobbyisme; mannen får Bjarne Håkon Hansen til å fremstå som en uskyldig korgutt. Han bestakk politikere med penger, golfturer til Skottland og dyre middager på sin egen restaurant, og sørget for at han selv fikk betalt trippelt honorar. Klienter som ikke hyret ham var ”udugelig døgenikter som ikke vet sitt eget beste”. Velkommen til spillet i ”the Beltway”.
Oliver Stone reiser til Venezuela for å finne ut om presidenten Hugo Chávez er så skummel som media i USA vil ha det til, og ender opp med å dykke dypere i latinamerikansk politikk. Han reiser til en rekke land som har beveget seg mot venstre de siste årene, og snakker med deres presidenter om Amerikas politiske utvkling. Ser vi for første gang konturene av reelt folkestyre i Latin-Amerika?
Med støtte fra UNESCO-kommisjonen inviterer BIFF elever og lærere til å utforske ulike perspektiver på fred og menneskerettigheter. I en verden hvor mediebildet prioriterer katastrofer, viser BIFF filmer med fokus på positive initiativ med overraskende resultater. Det jobbes for fred på mange ulike måter, og endringer skjer ved hjelp av kreativ undervisning, innbitte demonstrasjoner og holdningsendrende politikk. Studieark utarbeides i samarbeid med Raftostiftelsen.
Last ned studieark til tema Peace & Love her.
På Vestbredden møter vi palestinere som har maktet det ingen trodde var mulig – å få israelerne til å snu i saken om byggingen av en mur som skulle gå tvers i gjennom landsbyen Budrus. Med ikke-voldelige aksjoner har de funnet en effektiv oppskrift mot gummmikuler og bulldosere.
De karismatiske ordførerne Antanas Mockus og Enrique Peñalosa endret hovedstaden i Colombia fra å være en av verdens farligste byer til et langt tryggere sted for innbyggerne i løpet av et tiår. Denne danske dokumentaren beskriver de to visjonære politikernes filosofier og strategier som er blitt banebrytende modeller for andre byer i verden.
Den amerikanske læreren John Hunter gikk sine egne veier på syttitallet og utdannet seg innen eksperimentell pedagogikk. Han underviser 4. klassinger i rollespill om konflikter og krig, hvor fordeling av naturressurser, global oppvarming og våpenhandel er spørsmål som dukker opp. Elevene får oppleve hvordan egne vurderinger og avgjørelser får store og uante konsekvenser for mange andre.
BIFF inviterer til en heldagsforestilling hvor teknologi og realfag blir spesielt presentert. Vi vil gjerne bidra til økt interesse for realfagene ved å vise filmer som har relevans for rekrutteringen til disse fagene. BIFF har innledet et samarbeid med Universitetet i Bergen og vi inviterer forskningsmiljøer derfra med på realfagsdagen under årets festival.
Last ned studieark til Realfaglig dag her.
Ray Kurzwell er en av verdens fremste oppfinnere. Da han var 15 hadde han allerede skapt programvare som ble oppkjøpt av IBM. Ikke lenge etter hadde han laget et verktøy som kunne få blinde til å lese. Kurzwell er en futurist som jobber med nanoteknologi og har lansert teorien om den ”teknologiske singularitet” – hvor den teknobiologiske revolusjon vil kunne medføre at menneske og maskin vil fusjonere i nær fremtid.
Den tyske it-professoren Joseph Weizenbaum var en pioner innenfor kunstig intelligens, men har senere blitt en sterk kritiker av menneskets tro på teknologisk suverenitet. Du plugger den i, og alt fungerer, bemerker Weizenbaum. Eller, sier han, av og til fungerer det ikke.
Yoshiro Nakamats er en kultfigur i Japan og har patent på godt over tre tusen oppfinnelser – fra floppydisketten via soyasauspumpe til vanndrevet cyclo. Dr. Nakamats’ store mål er å få mennesker til å leve lengre gjennom sin oppfinnsomhet. Et morsomt møte med et eksentrisk geni.
BIFF har også et samarbeid med Vilvite, som arrangerer en egen dokumentardag om oppfinnere under festivalen.
Last ned studiark til Realfaglig dag på Vilvite her.
Ray Kurzwell er en av verdens fremste oppfinnere. Da han var 15 hadde han allerede skapt programvare som ble oppkjøpt av IBM. Ikke lenge etter hadde han laget et verktøy som kunne få blinde til å lese. Kurzwell er en futurist som jobber med nanoteknologi og har lansert teorien om den ”teknologiske singularitet” – hvor den teknobiologiske revolusjon vil kunne medføre at menneske og maskin vil fusjonere i nær fremtid.
Yoshiro Nakamats er en kultfigur i Japan og har patent på godt over tre tusen oppfinnelser – fra floppydisketten via soyasauspumpe til vanndrevet cyclo. Dr. Nakamats’ store mål er å få mennesker til å leve lengre gjennom sin oppfinnsomhet. Et morsomt møte med et eksentrisk geni.
Richard Garriott ble mangemillionær ved å utvikle Ultimaserien – forløperen til World of Warcraft. Hans drøm var å gjøre som sin far – å dra ut i verdensrommet som astronaut. Vi følger ham på ferden!
Mer informasjon finner du på Vilvites nettsider.

Vi vet veldig lite om den maten vi spiser hver dag. Mye av maten produseres av mektige konserner med metoder og strategier som vi ikke nødvendigvis bifaller. Verden har de siste årene opplevd en voldsom matkrise som rammer fattige verden over. Samtidig fraktes mye av maten vi spiser over halve kloden. Hvor kommer maten vår fra og hvordan lages den? BIFFs landbruksdag er et samarbeid med Fylkesmannen i Hordaland Landbruksavdelinga og Hordaland Bondelag.
Den amerikanske matvareindustrien har fjernet seg fra naturen ved å industrialisere alle aspekter ved matproduksjon, noe som fører til usunn mat som øker faren for sykdom, mens mye makt og penger samles i store konserner. Med forfatterne av ”Fast Food Nation” og ”The Omnivore’s Dilemma”.
Utviklingen i den globale matindustrien de siste femti årene har ført til transport over enorme avstander og en kraftig reduksjon i kvalitet, smak og næringsinnhold i matprodukter.
Hovedpersonene i denne dokumentaren er jordbrukere og kokker i USA som forsøker å skape et bærekraftig system som et alternativ til dagens matindustri. Deres samarbeid har ført til ny bevissthet blant forbrukere i nærmiljøene om fordeler ved å spise lokalprodusert mat.
En milliard av verdens befolkning går sultne i seng hver kveld. Den globale matkrisen er et av de mest alarmerende problem i vår tid. Regissøren Klaus Pas bringer til live økonomene Thomas Malthus og David Ricardo, og fletter teoriene deres sammen med fengslende bilder og intervjuer med noen av verdens ledende eksperter på temaet matsikkerhet. Filmen belyser aspekter som klimaendringer og bruken av mat til drivstoff, og presenterer samtidig langsiktige løsninger for å komme ut av den fryktede ”permanente matkrisen”.
