The Empire in Africa
USA,
2005
Norsk premiere Programmer Dokumentar
Visninger:Lørdag 21. oktober kl. 11:55 i MB5 Mandag 23. oktober kl. 09:00 i MB5
Kjøp billett:
Kjøp billetter til forestillingen her
|
|
Regissør:
Philippe Diaz regisserte en rekke korte dokumentar- og kortfilmer før han begynte å produsere filmer. Han har produsert en rekke spillefilmer i Frankrike og USA. I 2001 regisserte han dokumentaren NEW WORLD ORDER: SOMEWHERE IN AFRICA, som utforsker Vestens ansvar for konflikten i Sierra Leone. Filmen vant Mayor of Prague Award under One World-festivalen. |
|
Et av FNs mørkeste øyeblikk: de fredsbevarende troppene i Sierra Leone var kanskje verre enn krigen
I 1991 startet en gruppe rebeller en borgerkrig i Sierra Leone i et forsøk på å få kontroll over landets diamant- og titanressurser, som da var under utenlandske selskapers kontroll. Krigen utviklet seg imidlertid snart til et blodbad – da krigen tok slutt elleve år senere, hadde 70 000 menn og kvinner blitt drept, titusener var lemlestet, og millioner sto uten hjem.
THE EMPIRE IN AFRICA forsøker å rette Vestens fokus mot en av det 20. århundres mest brutale konflikter. Filmen forsøker å beskrive motivene og metodene bak borgerkrigen, og filmskaperen går langt i å gi det internasjonale samfunnet, og spesielt FN skylden for den unødvendige eskaleringen av konflikten. Filmen har blitt beskyldt for å forsvare opprørerne i Revolutionary United Front, men vi møter også mange uskyldige ofre for krigen. THE EMPIRE IN AFRICA er en provoserende og viktig film, og vant hovedprisen under årets Slamdance-festival.
Advarsel: Denne filmen inneholder en del svært brutale voldsscener.
Les den engelske presentasjonen av filmen
Original tittel:
The Empire in Africa
Engelsk tittel:
The Empire in Africa
Årstall:
2005
Manus:
Regi:
Philippe Diaz
Foto:
Henri Rossier
Klipp:
Philippe Diaz
Musikk:
Abdul Kamara
Medvirkende:
Michel Piccoli, Pavol Zatko m.fl.
Produksjonsselskap:
Cinema Libre Studio |
Produsent:
Philippe Diaz
Salgsselskap:
Cinema Libre Studio
Norsk distribusjon:
Festivalimport
Farger / svart-hvitt:
Farger
Produksjonsformat:
Digital video
Visningsformat:
Digital video
Tid / lengde:
87 min
Bildeformat:
4:3
Lydformat:
Stereo
Tale:
Fransk, engelsk, lokale dialekter m.m.
Undertekster:
Engelske
Aldersgrense:
15
Web:
|
|
|